What are the raw materials for producing concrete modular houses ? What is the production cost of one unit concrete module?
Raw materials: Rebar (reinforcing bar) , Concrete (raw materials of concrete are cement, sand, small pebble, or you can buy concrete directly in local)
Production costs calculation:The following costs are calculated based on the raw materials prices in the China market,only for reference. The prices of raw materials is different in different country.
(1).Production cost of concrete : about $57/m³(raw materials :cement,sand, small pebble,water)
Rebar cost :$450/ton or $0.45/kg
(2).Now, give a calculation example based on the size 3.3*6.6*3m unit concrete module (about 22㎡)
Production cost of one unit:
Need about 8.5m³concrete: $57*8.5=$485
Need about 400kg Rebar : $0.45*400=$180
Water, electricity and other costs : about $45
Labor costs : $70
So production cost of one unit= $485+$180+$45+$70=$780/unit
Production cost per square meter $780÷22㎡=$35.5/㎡ (one unit is about 22㎡)